11 Mart 2013 Pazartesi

Prada'nın çiçek desenli kürkleri


Geçtiğimiz ayki moda haftalarından birinde (New York sanırım) Anna Dello Russo sokakta yukarıdaki kıyafetle görüntülenmiş. Bu kış Avrupa ve Amerika'da çok sert geçti, ama Anna Dello Russo, "zürafanın düşkünü beyaz giyer kış günü" sözünü doğru çıkarırcasına, beyazlara bürünmüş bu kombinde. Tabii kıyafetinin dikkat çeken parçası, çiçek desenli yarım kollu beyaz kabanı. İşte bu yazının konusu, Prada ilkbahar-yaz 2013 kolleksiyonundan bu kaban.


Yakından bakınca, kabanın dokusu daha iyi anlaşılıyor ve kürk olduğunu anlıyoruz. Beyaz vizon bu. Kırmızı çiçek desenleri beyaz kürkün içinden adeta fırlıyor. Burberry'nin önümüzdeki kış kolleksiyonundan leopar desenli kürk trençkot hakkındaki yazıda anlattığım teknik burada da kullanılmış. Yani kırmızıya boyanan vizon kürkleri çiçek şeklinde kesilmiş ve sonra beyaz kürkle birleştirilmiş. Böylece, beyaz-kırmızı renk geçişinde herhangi bir fluluk olmuyor. Desen kendini çok daha iyi gösteriyor.


Moda tasarımı açısından bir kolleksiyonun nasıl oluşturulduğuna güzel bir örnek duruyor karşımızda. Beyaz-kırmızı renkler ve çiçek deseni var elimizde. Bunlarla bir kürk kaban yaptık. Şimdi aynı fikri, bu sefer deriye uyguluyoruz, renkleri ters çeviriyoruz ve işte size, kürk kabana mükemmel uyan bir küçük çanta!

Şimdi Prada defilesinden başlayarak bu konseptin nasıl uygulandığını moda editoryallerine uzanan bir turda görelim.


Defilede kabanın altından bir beyaz etek? görünüyor, o kadar. Styling namına pek bir şey yok. Parlak metalik, fiyonklu botlar ne alaka, uzay yolu filmi mi çekiyoruz?


Catherine Mc Neil'in Vogue Rusya Mart sayısındaki editoryalinde Prada kaban, yine Prada'dan siyah-beyazlı bir bikiniyle kombinlenmiş. Malum sezonun en hızlı trendlerinden biri siyah-beyaz. Bu kaban da beyaz olduğuna göre, siyah-beyaz konseptine yakışır! Ama stilist pek bir tembelmiş, ne o öyle, Prada on Prada, cık cık cık...


Vogue İtalya'nın Şubat sayısında Monika Jagaciak, Maud Welzen ve Katya Riabinkina'lı bir editoryalde Prada kabanı, muhtemelen defiledekinin birebir aynısı kombinle görüyoruz. Fiyonklu beyaz saten eteğin üstünde, Catherine Mc Neil'in de giydiği bikininin üstü var.


Tekrar Prada defilesine dönelim. Kırmızı-beyaz, çiçek deseni, vizon kürk diye bir fikir kolleksiyona girdi ya, Miuccia'yı bir kabanla kim tutar! Bu da aynı malzemeden yapılma kocaman bir etol. Veya şal. Veya wrap. Artık ne derseniz. Modelin elinde, aynı desenin bu defa siyah-beyaz renklerde ama yine vizon kürkle yapılmış çantasını görüyoruz.


İşte Daria Strokus Vogue Çin Mart sayısında giymiş bu etolü. Çok güzel bir kombin. Beyazların hakimiyeti, çoraptaki çiçeklerle ve vişne çürüğü ayakkabılarla muhteşem durmuş.


Back to the drawing board! Kürkle işlenmiş çiçek deseni konseptini tutuyoruz, deseni değiştiriyoruz, bir "iterasyon" yapıyoruz yani. İşte sonuç. İlkine alternatif bir başka yarım kol kürk kaban. Çiçek desenine siyah da girmiş, o da aynı şekilde, siyah renkli vizon kürkünden. Beyaz renk de sanki nude veya pudra tonuna kaymış? Editoryalde görelim, daha iyi karar veririz.


Rusya, İtalya, Çin derken sırada Vogue Ukrayna var, Daria Werbowy kapakta, yine Prada defilesi ve iki farklı editoryalde gördüğümüz şekilde, siyah-beyazlı Prada bikini üstüne giymiş bu kabanı. Editörler, stilistler gerçekten de Prada defilede ne sunduysa alıp tepe tepe kullanmışlar!


Konseptin son iterasyonu, siyah zemin üstüne beyaz-kırmızı çiçekli, ama yine vizon kürkten bir parça. Bu sefer kaban değil, bir üst. Bluz da diyebiliriz. Modelin elindeki çanta da siyah vizon.


Karlie Kloss, Vogue ABD'de taa Ocak sayısında giymiş bu üstü. Thakoon elbiseyle çok güzel bir kombin olmuş. Karlie Kloss zaten son bir yılda müthiş bir patlama yaptı, hayranıyız:)


Şimdiye kadar hep Vogue'larla gittik, ama bu sefer sıra Harper's Bazaar ABD edisyonu Mart sayısında Magdalena Langrova'nın yer aldığı editoryalde. Belden aşağısını pek göremiyoruz, ama düz siyah bir etek veya pantolonla da gayet güzel gidebilir bu üst. Ya da mesela kırmızı parlak deri bir tayt?! Magdalena'nın gözlüğü ve çantası da Prada. Siyah-kırmızı-beyaz... Çantanın üstünde farklı renklerdeki vizon kürklerin biraraya gelmesiyle oluşan çiçek deseni daha iyi belli oluyor.

Prada'nın 2013 ilkbahar-yaz kolleksiyonunda bu çiçek desenli kürk fikrinin başka uygulamaları da var, onlar da moda dergilerinde epeyce yer buldu kendilerine. Bir sonraki yazıya...

4 yorum:

 1. Bayagı sert bir yazı olmuş =)

  Ben bir tek Vogue Çin Mart daki etol kombinini begendim onun dışındaki tüm stylingler berbat!! Allah aşkına nnicin herkes o çirkin bikini ile kombinlemiş bu harika kürkleri.

  Özellikle kürk bluz bir şaheser ona sahip olmayı çok isterdim..
  Umarım sahip olanlar senin de bahsettigin gibi harika bir kırmızı deri tayt ile tamamlarlar :/

  Eline saglık..

  YanıtlaSil
 2. Beyaz üzerine siyah çiçekli olanı ve kısa siyah olanı Anna'nın giydiğinden daha çok sevdim. Ama zamansız bir parça değil bana göre. O yüzden yatırım yapmaya değer mi tartışılır. Ama, trendy olayım yatırım matırım beni bozar diyenler için ise hemen alınılası bir parçadır diye düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
 3. girlshygirlguide, Ben de genel olarak zayıf buldum editoryalleri ama o kadar sert mi yazmışım?! :)

  Papiş Style, evet genel olarak kürk ile moda arasında zamansızlıkla doğru, trendy olmakla ters orantılı bir ilişki var. İnsan o kadar para verince, bir sezonda eskiyecek bir parça almak istemiyor, ama insanlar bir taraftan da en güncel modayı takip etmek istiyorlar.

  YanıtlaSil
 4. Prada, daha önce blogda sözünü ettiğim Helena Bonham Carter'lı Ben Kingsley'li kısa filmden sonra bu sefer Wes Anderson ve Roman Coppola'nın yönettiği "Prada Candy" adlı, Prada'nın bu isimdeki parfümünü tanıtan bir kısa film serisi yayınlamaya başlamış. İlk bölümde, kız arkadaşını en iyi (erkek) arkadaşından gizlemeye çalışan kahraman başarılı olamaz ve üçlü sinemaya gider. Bu filmde kız arkadaşın elinde, Prada'nın burada sözünü ettiğim çiçek desenli kürklerinden yapılmış minik el çantasını da görüyoruz:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SVhuW-4FV1c

  YanıtlaSil