30 Kasım 2010 Salı

Leopar desenlerde 2004 yılı

Leopar desenlerin geçmişine doğru çıktığım bu uzun ve ince yolda, biraz da rastgele bir şekilde 1986 yılından başladım, sonra Yasmeen Ghauri'ye odaklanarak 1992 yılına baktım. Ardından Cyndi Lauper'in kıpır kıpır, fıkır fıkır yerinde duramayan enerjisi beni 1981'e dönmeye zorladı. Madem atlaya atlaya gidiyorum, o zaman şimdi de, 2000lerin başlarından bir yıla, mesela 2004'e bakalım.

2004 yılında tasarımları arasında leopar desenlerine önemli yer veren bir marka, Blumarine. Yukarıda Julia Stegner, Blumarine sonbahar-kış 2004 defilesinde, göz kamaştırıcı bir elbiseyle çıkıyor karşımıza. Elbisenin hafif transparan şifon kumaşı üstünde leopar desenlerinin yanısıra çiçekler, altın sarısı pullar büyük bir uyum içinde yer almışlar. Eteğin kat kat dökülen kesimi, bu katların uçlarında yoğunlaşan altın sarısı pullarla vurgulanmış. Yaka, manşet ve beldeki kürklü parçalar kıyafete ayrı bir hava katmış.

Julia Stegner'i daha çok sert ve keskin bakışları, vamp kadın duruşuyla tanıyoruz, mesela Hilary Rhoda ile birlikte yer aldığı Vogue Türkiye'nin Ekim kapağı fotoğraflarında bu şekilde, seksüalitesi ve dişiliğini öne çıkaran bir tarzı vardı Julia'nın. Buradaysa, çok daha romantik bir havası var. Kırmızı ruj çok yakışmış!

Yine aynı defilede 90ların unutulmaz süpermodellerinden Çek güzeli Eva Herzigova'yı görüyoruz. Ceketinin parlak saten kumaşları bana Yasmeen Ghauri'nin 1992'de giydiği bazı kıyafetleri hatırlattı. Ceketin yakasının kristal taşlarla süslü olduğu da dikkatimizi çekiyor. Şifon fular da leopar desenli, ama ceketten farklı, daha yumuşak ve mat bir dokusu var. Ve Eva'nın yüzünü kısmen perdeleyen peçeli şapkası tabii ki çok şık! Yine makyajdaki sadeliğin içinden dikkat çekici bir şekilde öne çıkan kırmızı ruju görüyoruz.


Bu da Blumarine sonbahar-kış 2004 defilesinden üçüncü leopar desenli parça. Yukarıda Julia ve Eva'nın üstünde saten-şifon kumaşlara baskı olarak görmüştük, buradaysa leopar desenin kullanıldığı malzeme imitasyon kürk. Kenarlar ve manşetlerde siyah kürk kullanılmış.


Yukarıda, 2004 sonbahar-kış defilelerinden kareleri bir araya getirdiğim kolajda leopar desenleri kaban ve montlarda görüyoruz. Leopar desen baskıları kürklerde olduğu kadar saten-polyester türü kumaşlar üstünde de yer almış, hatta bazı kıyafetlerde bu iki farklı dokunun biraraya getirildiğini görüyoruz. Benim dikkatimi en çok Alek Wek'in üstündeki kaban ve üstte ortadaki kap/bolero çekti.

Bu kolajda ise üstte, leopar desenlerin elbise ve eteklerde kullanıldığını görüyoruz. Sol üstte, hayranı olduğum Caroline Trentini'yi daha kariyerinin başlangıcında görmek çok güzel! Altta ise leopar desen ceket ve montlarda çıkıyor karşımıza. Sol baştaki model Eugenia Volodina, yanındaki ise Caroline Winberg. Bu kolajda dikkat çeken bir başka nokta, kullanılan desenlerin jaguar, çita, kaplan ve benzeri başka yaban kedilerinden değil doğrudan leopar deseni olması.

Açıkça görülüyor ki sadece Blumarine değil, bir sürü farklı tasarımcı, leopar desenlerini cömertçe kullanmış 2004 yılı kolleksiyonlarında.

Şimdi de Daria Werbowy'yi Vogue Paris Ağustos 2004'te yayınlanan "Extase D'Asie" yani "Asya Coşkusu" başlıklı bir editoryalde görelim. Editoryalin asıl konusu mücevherler ama Daria'yı hep leopar desenli kıyafetler içinde görüyoruz. Bir anlamda leopar desenler, mücevherlerin sergilenmesi için zengin bir "arka plan" sunuyor. Yukarıdaki karede Daria'nın üstündeki leopar desenli ceketin Cavalli olması bizi hiç şaşırtmıyor, değil mi?

İlk karede pek belli olmuyordu ama kısa saçlı Daria'yı ben yadırgadım, hem de uzun saç ona bu kadar yakışıyorken... Kimono üstüne leopar desenli kürk manto? Dikkat çekici olduğu kesin! İlk manto Gerard Darel, ikincisi Alberta Ferretti'den.
Yukarıdaki dört karedeki leopar desenli ceket ve mantolar soldan başlayarak Alberta Ferretti, Dolce Gabbana, Anna Molinari ve Yves Saint Laurent. Benim dikkatimi en çok sağ alttaki YSL mantonun kesimi, özellikle yaka ve omuz detayları çekti.

Benim bu yazıda en beğendiğim kıyafet, ilk başta Julia Stegner'in üstündeki tüllü, pullu, simli, leoparlı kıyafet oldu. Julia'nın güzelliği göz kamaştırıyor!

1986, 1992, 1981, 2004... Bir ileri iki geri derken aralar yavaş yavaş doluyor. Ne dersiniz, leopar desensiz geçen bir yıl bulabilecek miyim?

1 yorum:

  1. hayır =) siz leoparı seksi buldukça biz de doğal olarak kullanıcaz.. ve sürekli elimizin altında olacak.. =)

    YanıtlaSil