27 Şubat 2011 Pazar

Marilyn Monroe hiç Oscar kazanmadıysa bu elindeki heykelcik ne?

Muhtemelen sinema tarihinin gelmiş geçmiş en ünlü kadın oyuncusu Marilyn Monroe hakkında herkesin bildiği bir şey varsa, o da yaşamı boyunca hiç Oscar kazan(a)madığıdır.

Bu gece 83üncü Akademi Ödülleri sahiplerini bulacak, ben de günün anlam ve önemine binaen, klasik Hollywood yıldız sisteminin en tepesinde yer alan Marilyn'in kırmızı halı fotoğraflarından oluşan bir blog yazısı hazırlamak için işe koyuldum ve bu sırada yeni bir şey öğrendim. O da, MM'in yaşamı boyunca Oscar ödül törenlerinde sadece bir kere, o da daha kariyerinin henüz başındayken, 1951 yılında katıldığı.

Düşünebiliyor musunuz, hayattayken kendisine "aptal sarışın" muamelesi yapılan, oyunculuğu yerden yere vurulan, ama beklenmedik ölümünün ardından, 20. yüzyılın ikonlarından biri haline gelen, hakkında yüzlerce kitabın yazıldığı Marilyn Monroe, hiç Oscar kazanmadığı gibi nerdeyse Oscar ödül törenlerine de hiç gitmemiş!

O zaman yukarıdaki fotoğraf ne oluyor? Marilyn'in elindeki Oscar heykelciği bir maket mi?

Şimdi bu minik puzzle'ı adım adım çözelim. Marilyn Monroe'nun ufak da olsa ilk kaydadeğer rolü, 1950 Ekiminde vizyona giren All About Eve filmiydi. Yukarıda, filmin bir afişinde Marilyn'i görüyorsunuz, ama filmin başrol oyuncularının sıralandığı listede adı yok. Solunda Bette Davis ve Anne Baxter, sağında George Sanders... Marilyn'in straplez elbisesi renkli fotoğrafta bayağı buğday sarısı renginde çıkmış ama siyah-beyaz filmde bej renkli gibi görünüyor.

Eğer siz de sinema sektörünü benim gibi sadece beyaz perdenin önünden tanıyorsanız, yukarıdaki fotoğraf çok ilginizi çekecek. Bu fotoğraf, filmin kostüm tasarımları için, oyuncuların hangi sahnede hangi kıyafeti giyeceklerini belirlemek amacıyla çekilen kostüm fotoğraflarından biri. Marilyn'i, afişte de yer alan sahnede giydiği kıyafetle görüyoruz. Renkli fotoğrafta elbise sanki bütünüyle saten kumaştan dikilmiş gibi duruyordu, ama bu siyah beyaz kare, doku farklarını çok güzel ortaya çıkarmış ve böylece elbisenin tül eteğini ve diğer detayları çok daha iyi görebiliyoruz.

 
Bu da aynı kıyafetin kürk etollü ikinci fotoğrafı. Soldaki kara tahta üstüne tebeşirle sahneyle ilgili bilgiler yazılmış. Elbisenin üstündeki beyaz kürk etol Marilyn'in şıklığını tamamlayan temel aksesuar. Önceki karede pek iyi bir poz verememişti Marilyn, ama sonuçta bunlar kostümcülerin işlerini kolaylaştırmak üzere çekilen, "mutfak arkası" fotoğrafları. Bu karede ise çok güzel, çok sevecen gülmüş:)

All About Eve filmi, 1951 yılı Oscar adayları açıklandığında, 14 adaylıkla o güne kadar en fazla dalda aday olan film olarak ödül gecesinin de favorisi olacağını göstermişti. Marilyn Monroe da, 29 Mart 1951 gecesi düzenlenen Oscar ödül törenine, muhtemelen filmin bol ödül alacağı düşünüldüğü için, "En iyi ses" ödülünü vermek üzere katılıyor. Nitekim bu ödülü, All About Eve filmi ile Thomas T. Moulton kazanıyor ve filmin genç oyuncusu ile sesçisi bu mutlu karede bir araya geliyorlar.

Bu fotoğrafla ilgili çok ilginç bir nokta var. Marilyn heykelciği Moulton'dan daha fazla sahiplenmiş gibi! Sanki Oscar'ı Marilyn kazanmış da Thomas amca ödülü ona veriyormuş gibi duruyorlar, değil mi? "Ver onu bana, Oscar benim, benimm diyorummm, VER!"


Marilyn'in Oscar töreninde giydiği elbiseyi bu karede daha iyi görebiliyoruz. O da eteğini kibarca kaldırarak, fotoğrafçılara güzel bir poz vermiş. Yukarıda, All About Eve filmindeki sahnede Marilyn'in üstünde bir beyaz kürk etol vardı, Oscar ödül töreninde de elinde bir kürk etol var. İkisi aynı mı? Hayır, filmdeki sahnede, vizon veya ermin gibi kısa kürklü bir etol vardı, buradaysa beyaz tilki kürkünden bir etol var.

Hatta bu karede gördüğümüz üzere, Marilyn'in etolünün sadece kenarları kürklü. Noel Baba kostümlerindeki gibi kocaman tüylü, bir kar yumağı gibi görünüyor Marilyn'in beyaz kürkü!

Siyah beyaz fotoğraflar doku ve desenleri çok güzel yansıtıyorlar, ama bir de elbisesinin rengini görebileydik... Şarabi bir kızıllığı da olabilir, gece mavisi de, ama hangisi acaba?

Yazıyı tamamladım, blogda yayınladım, 10 dakika sonra bu fotoğrafı buldum! Marilyn Oscar törenine gitmeden önce çekilmiş... Elbisenin rengi, yukarıda da tahmin ettiğim gibi koyu şarabi-bordo bir renk. Kumaşın siyah beyaz fotoğraflarda rahatça görülen desenlerinin bu renkli karede tamamen kaybolması da ayrıca ilginç...


Yukarıdaki iki kare, All About Eve filminin tanıtım fotoğrafları arasında yer alıyor. Burada Marilyn'in giydiği kürk etol de kumaştan yapılmış ama kenarları beyaz kürklü bir etol. Marilyn'in Oscar ödül töreninde giydiği kürk etol işte bu olmalı.


Bu fotoğraflar Marilyn'in 1951 Oscar töreninde sahne arkasındaki son dakika hazırlıklarını yansıtıyor. Marilyn'in bu fotoğraflarını doğrusu ben de ilk defa gördüm.


Bence de Marilyn is the Best!

3 yorum:

 1. Mariyn hakkinda biraz daha yazi yazarsan cok mutlu olurum:)

  YanıtlaSil
 2. Girlshygirlguide, Marilyn hakkında yazmayı uzun zamandır planlıyordum, yakında birbiri ardına yazılar gelirse şaşırmayın:)

  YanıtlaSil
 3. En sonunda DNS ayarlarımı doğru bir şekilde değiştirdim ve ulaştım bloglara...

  Harika bir yazı olmuş tek kelimeyle, ne görsellere bakmaya doydum ne de bu bilgilere daha önce vakıftım, çok keyifliydi, teşekkür ediyorum kendi adıma...

  YanıtlaSil